Sağlık ve İlaç

Sağlık sektörü tek bir başlık altında incelense de aslında oldukça geniş bir yelpazede birbirinden bağımsız birçok alt sektörü bünyesinde bulundurmaktadır. Ana iki dalı farmakoloji, yani ilaç ve hastane sektörleridir. Farmakoloji, henüz tedavisi bulunmayan hastalıklara yönelik tedavi yöntemleri geliştirmeye veya mevcut tedavileri daha iyi hâle getirmeye çalışır. Hastane sektörü ise hastalara verilen hizmetleri en yüksek seviyeye çıkarmayı hedeflemektedir. Diğer alt sektörler arasında ise biyoteknoloji, medikal cihaz geliştirme ve sağlık sigorta hizmetleri sayılabilir.

Sağlık sektörü, bu çeşitliliği sayesinde büyükten küçüğe birçok yatırımcıyı cezbetmektedir. İlaç sektöründe kimisi yüz yıldır faaliyetine devam eden büyük firmalar, garanti bir getiri isteyen ve risk almak istemeyen büyük yatırımcılara hitap etmektedir. Diğer yanda ise neredeyse her gün yeni gelişmelerin ortaya çıktığı biyoteknoloji alanında değeri günden güne değişen hisseler, macera arayan daha küçük yatırımcılara yatırım imkânı sunmaktadır. Unutulmaması gereken, bu alt sektörlerin farklı regülasyonlara tabi olduğu ve dinamiklerinin ülkeler arasında büyük değişiklikler gösterebildiğidir.

Sağlık alanında ekonomik açıdan en büyük oyuncu elbette ilaç sektörüdür. Çok uzun süredir hayatımızda olan herkesin ismini bildiği ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar, yaygın kullanılan antibiyotikler ilaç sektöründeki şirketlerin gelirinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

 

Büyük nüfus yapısına paralel talebin sürekli yükseldiği Sağlık ve İlaç sektörü, talebin esnek olmaması nedeniyle sürdürülebilirlik sorunu yaşamayan bir pazar olmasıyla öne çıkıyor. Ortalama yaşam süresindeki artışın da desteklediği sektör, önemi artan sosyal devlet kavramı ile büyümeye devam ediyor.

 

Öte yandan hızla artan teknolojik gelişmeler; sektörün kendi sınırlarının ötesine geçmesine yardım ederken yepyeni açılım alanları da yaratıyor. Sektör, sadece tedavi amaçlı ilaçlar alanında değil, yaşam kalitesini artırmaya yönelik tüketici ürünleri olarak sınıflanan potansiyeli yüksek bir yan dalla da büyüyor.

 

Küresel ilaç sektörünün 2019 yılsonu yaklaşık büyüklüğü 1,3 trilyon USD seviyesinde. 2018 yılına göre %4 büyüyen sektörün, 2020-2023 döneminde ise ortalama %4,5 oranında büyüyerek 1,5 trilyon USD seviyesini aşması bekleniyor.

 

Sağlık sektörü COVID-19 pandemisiyle birlikte karşılaştığı şoka çok hızlı bir şekilde yanıt verdi. Sektör, iş yapış biçimlerinin önemli bir kısmını son derece kısa bir sürede sanal platformlara ve dijital teknolojilere taşırken, bu sayede on yıllık süreye bedel olabilecek reformları birkaç ayda gerçekleştirmiş oldu. Türkiye Sağlık Sektöründe hem bölgesinin hem de dünyada liderliğe oynamaya devam etmektedir. Son yıllarda teknolojik altyapıların gelişmesiyle gerek medikal ekipmanda gerek ilaçlarda gerekse tedavi yöntemleriyle ve başarılı sonuçlarıyla Türkiye bir cazibe merkezi olmuş durumdadır.

Download Alanı

BAŞARILI PROJELER İLE UZUN VADELİ BİR ORTAKLIK KURALIM.