Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörü, geniş alt sektör grupları ile sürekli gelişim göstermekte ve son teknolojiyle dünya standartlarında üretim yapmaktadır. Son dönemlerde orman ürünü işleyen tesislerde önemli yatırımlar ve kapasite artışları görülmekte, bu da sektörün dinamik yapısını ve potansiyelini ortaya açıkça koymaktadır.2018 yılında dünya mobilya ihracatı bir önceki yıla göre %7,8 oranında artarak 192,9 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir. 2018 yılı itibariyle, dünya mobilya ihracatındaki söz sahibi ilk beş ülke Çin, Almanya, Polonya, İtalya ve ABD olmuştur. Türkiye, 2,7 milyar $ ile dünya ihracatından pay alan 224 ülke arasında 14. sırada yer almıştır. Aynı yıl dünyanın toplam mobilya ithalatı bir önceki yıla göre %7,5 artarak 192,3 milyar $ olmuştur. Mobilya sektöründe en önemli ithalatçı ülkeler ABD, Almanya, Fransa, İngiltere ve Kanada’dır. Türkiye, 2018 yılında 230 ülke arasında dünyanın en çok mobilya ithalatı yapan 44. ülkesi olarak yerini almıştır.

Dünya kağıt-karton ihracatı 2018 yılında bir önceki yıla göre %9,8 oranında artarak 177 milyar $ olmuştur. Başlıca kağıt-karton ihracatçısı ülkeler Almanya, Çin, ABD, Finlandiya ve İsveç’tir. Türkiye ise 2018 yılında 215 ihracatçı ülke arasında 1,7 milyar $ ile 23. sırada yer almıştır.

 

Türkiye, tasarım, üretim kapasitesi ve ürün kalitesi konusunda mobilya endüstrisinde başarılı bir gelişim grafiği izliyor. Mobilya sektörü, yakın zamana kadar, ağırlıklı olarak geleneksel yöntemlerle üretim yapılan küçük işletmelerden meydana geliyordu. Fakat Özellikle son 15 yıllık süreçte, orta ve büyük Ölçekli işletmelerin sayısının artış gösterdiğini görüyoruz. 34 bini aşkın işletmenin faaliyet gösterdiği sektör, üretiminin yüzde 34’ünü dünyanın farklı bölgelerine ihraç ediyor. Ancak ülkemizin bu alanda barındırdığı potansiyel düşünüldüğünde, dünya pazarından daha fazla pay alması gerekmektedir.

Download Alanı

BAŞARILI PROJELER İLE UZUN VADELİ BİR ORTAKLIK KURALIM.